Tento rok darujme až 3%

Autor: Ivana Lörincová | 10.1.2013 o 13:08 | (upravené 10.1.2013 o 18:57) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  415x

Stačí ak ste počas roku trochu "dobrovoľničili" (40 hodín) a môžeme občianskemu združeniu vašej voľby darovať namiesto 2 percent až 3!

Včera, keď som dokončovala stanovy našeho nového občianskeho zruženia som náhodou na stránke ministerstva vnútra natrafila na veľmi zaujímavú informáciu. Veľmi ma potešila a tak by som sa o ňu chcela s vami podeliť. Takže...

 

Milí dobrovoľníci, milé dobrovoľníčky,

ak ste počas roku 2012 odpracovali aspoň 40 dobrovoľných hodín budete môcť darovať 3 percentá z vaši daní. Stačí vám obyčajné potvrdenie o odpracovaných hodinách a môžete darovať o percento viac.

1. decembra 2011 nadobudol účinnosť nový zákon o dobrovoľníctve (zákon č 406/2011), ktorým sa novelizoval aj zákon o dani z príjmov, konrétne paragraf 50, vďaka ktorému môžete darovať spomínané 3 percentá. Nechcem tieto informácie parafrázovať, tak vám aspoň ušetrím čas a všetky potrebné informácie vám sem okopírujem:

 

Zákon o dani z príjmov - § 50 Použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely Príklady

(1) Daňovník, ktorý je

a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom miestne príslušnému správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ") alebo že sa má prijímateľovi poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 3 %, ak ide o daňovníka, ktorý v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu59j) počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období a predloží o tom písomné potvrdenie podľa osobitného predpisu59k); ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,

59j) § 3 ods. 1 zákona č. «406/2011» Z. z.

59k) § 4 ods. 9 a § 5 ods. 6 zákona č. «406/2011» Z. z.

 

Už si len treba vybrať to správne OZ :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?