Tento rok darujme až 3%

Autor: Ivana Lörincová | 10.1.2013 o 13:08 | (upravené 10.1.2013 o 18:57) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  410x

Stačí ak ste počas roku trochu "dobrovoľničili" (40 hodín) a môžeme občianskemu združeniu vašej voľby darovať namiesto 2 percent až 3!

Včera, keď som dokončovala stanovy našeho nového občianskeho zruženia som náhodou na stránke ministerstva vnútra natrafila na veľmi zaujímavú informáciu. Veľmi ma potešila a tak by som sa o ňu chcela s vami podeliť. Takže...

 

Milí dobrovoľníci, milé dobrovoľníčky,

ak ste počas roku 2012 odpracovali aspoň 40 dobrovoľných hodín budete môcť darovať 3 percentá z vaši daní. Stačí vám obyčajné potvrdenie o odpracovaných hodinách a môžete darovať o percento viac.

1. decembra 2011 nadobudol účinnosť nový zákon o dobrovoľníctve (zákon č 406/2011), ktorým sa novelizoval aj zákon o dani z príjmov, konrétne paragraf 50, vďaka ktorému môžete darovať spomínané 3 percentá. Nechcem tieto informácie parafrázovať, tak vám aspoň ušetrím čas a všetky potrebné informácie vám sem okopírujem:

 

Zákon o dani z príjmov - § 50 Použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely Príklady

(1) Daňovník, ktorý je

a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom miestne príslušnému správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ") alebo že sa má prijímateľovi poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 3 %, ak ide o daňovníka, ktorý v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu59j) počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období a predloží o tom písomné potvrdenie podľa osobitného predpisu59k); ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,

59j) § 3 ods. 1 zákona č. «406/2011» Z. z.

59k) § 4 ods. 9 a § 5 ods. 6 zákona č. «406/2011» Z. z.

 

Už si len treba vybrať to správne OZ :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?